
Kaip vyksta konsultacijos?
Konfidencialus pokalbis
Psichologinė konsultacija iš esmės yra pokalbis tarp kliento ir psichologo, kuriame aptariami kliento sunkumai, jausmai, išgyvenimai. Kuo atviriau klientas gali kalbėti, tuo geriau - dažnai jau vien suteikta erdvė pasakyti tokius dalykus, kurių kitiems negalima, yra gydanti. Dėl to, psichologas pasirūpina, kad kliento niekas kitas negirdėtų, o pats niekam neatskleidžia to, ką jam papasakoja klientas.
Nuotolinių konsultacijų privalumai
Šiuo metu galiu pasiūlyti tik nuotolines konsultacijas savo klientams. Nors toks pokalbis turi savų trūkumų, tačiau turi ir pliusų:
Lengvai suderinamas laikas, nes nereikia važiuoti pas psichologą;
Galima “susitikti”, net jei nesame tikri dėl savo fizinės sveikatos, nes nėra rizikos vienam kitą užkrėsti;
Net užsienyje gyvenantis klientas gali gauti paslaugą lietuviškai;
Savo aplinkoje būti patogu ir saugu.
Keletas pastebėjimų pradedantiesiems
Normalu, kad kalbėti apie save nėra lengva. Konsultacijų rezultatas dažnai yra palengvėjimo jausmas, bet pats pokalbis neretai yra emocingas. Tai labiau lipimas į kalną negu lengvas pasivaikščiojimas parke.
Aš jus palaikysiu emociškai, išklausysiu ir atkreipsiu jūsų dėmesį į tam tikrus dalykus. Jei reikės, kartu dirbsime su jūsų praeities traumomis. Tačiau nesu chirurgė ir negaliu sunkumų tiesiog išoperuoti - kaip juos įveikti, atrasime drauge, bet šio proceso rezultatai priklausys nuo jūsų pasirinkimų ir pastangų.
Paprastai su nauju klientu susitariu dėl pirmos konsultacijos, po kurios klientas gali laisvai spręsti, ar nori toliau tęsti konsultacijas. Jei taip - tuomet sudaromas kontraktas, padedantis abiem pusėms suprasti, kas ir kaip vyks toliau.
Naudoju įvairias programas nuotoliniams susitikimams, tačiau visuomet svarbu, kad būtų aiškus vaizdas, garsas, netrukdytų pašaliniai žmonės, triukšmas, netrūkinėtų interneto ryšys.
Konsultacijos vaikams ir paaugliams
Gali būti, kad pastebite žmones savo aplinkoje, kuriems būtų naudinga psichologo pagalba. Į pasiūlymą kreiptis pagalbos dauguma sureaguotų, sakykim, nedraugiškai, priimtų tai kaip įžeidimą. Kartais labai norisi, kad šalia esantis žmogus pasikeistų, kad jo savijauta pagerėtų. Deja, vienas pagrindinių psichologinės pagalbos principų sako, kad klientas gali gauti naudos iš psichologo paslaugų tik tuomet, kai pats supranta šios pagalbos poreikį ir jos nori ar bent jau sutinka ją gauti.
Kartais už psichologinę pagalbą moka ne tas pats asmuo, kuris ją gauna. Galbūt tai paauglys, kurį išlaiko tėvai; galbūt tai pensininkas, kurio konsultacijas finansuoja vaikai. Tačiau net ir šiuo atveju asmuo turi laisva valia sutikti gauti psichologinę pagalbą.
Išlaikau konfidencialumą su savo klientais nepaisant to, koks jų amžius. Su tėvais vėliau aptariami tik tie dalykai, kuriuos atskleisti sutinka pats vaikas. Vienintelė šios taisyklės išimtis - jei kyla pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei. Tuomet tylėti negaliu.